Urfadan 5'li İsot Seti
Urfadan 5'li İsot Seti
Urfadan 5'li İsot Seti
Urfadan 5'li İsot Seti

Urfadan 5'li İsot Seti

İndirim Oranı : %14 İndirim
Fiyat : ₺350,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺299,50(KDV Dahil)

İsot bereketli Urfa yöresine özgü, yüzyıllardır, yetiştirilen ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan  kurutulmuş  bir pul biberdir. Hoş aroması ve kuru üzüm çikolata kahve ve tütün aroması ile şaşırtıcıdır. Karmaşık dumansı, topraksı, ekşi ve tatlı aroması ile yemeklere farklı bir boyut katar.

:

İsot, bereketli Urfa yöresine özgü, yüzyıllardır yetiştirilen ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan bir biber türüdür. Biberler Urfa’nın yakıcı güneşinde kurutulur ve gece boyu sıkıca sarılarak nemini korumasını sağlayan terleme süreci uygulanır. Bu süreç biberin rengini karartır.

İsot biberi, kendine has kurutulmuş bir pul biberdir. Bu nadir pul biber, hoş acısı ve kuru üzüm, çikolata, kahve ve tütün aroması ile şaşırtıcıdır. Karmaşık dumansı, topraksı, ekşi ve tatlı aroması ile yemeklere farklı bir boyut katar.

İsot patlıcan ve et yemeklerine, pizzalara, makarnalara, peynirlere ve çorbalara lezzet katar. Sebzelerin, yumurtanın ve salataların üzerine serpilir. Türk mutfağında çiğ köftede, kebaplarda, lahmacunda, çorba ve sulu yemeklerde, salatalarda kullanılır.

 

 5’li İsot Seti

———————————————————————————————–

Kadife İsot / İsotun en güzel hali olan bu özel koyu bordo rengindeki isot; özel yemekler ve özel misafirler için kullanılır. Yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmamıştır. Sulu yemeklerin üzerine serpilir.

Tohumlu İsot / Diğer isot çeşitlerine göre tohum oranı yüksektir. Genellikle içli köfte ve yuvarlak köfte yapımında kullanılır. Zeytinyağı ve tuz ilavesiyle hazırlanmıştır.

Çiğköftelik İsot / Özellikle çiğköfte yapımı için zeytinyağı ve tuz ilavesi ile özenle hazırlanmıştır. Daha fazla karartılarak kurutulmuştur ve çiğ köfteye özgü rengini verir.

Lahmacun ve pide çeşitlerinde de kullanılır. Zeytinyağı ve tuz ilavesiyle hazırlanmıştır.

 Yemeklik İsot / Zeytinyağı ve tuz ile hazırlanan yemeklik isot nar çiçeği rengi ile her çeşit yemeğe renk, koku ve lezzet katar.

Kına İsot / Bu toz şeklindeki kırmızı biber, yemeklerde, salatalarda ve özellikle soslarda kullanılır. Urfa kırmızı biberinden zeytinyağı ve tuz eklenmesi ile elde edilmiştir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR